Avslutning på Långnäs

Måndag 6 juni kl 17.00 träffas alla familjer som vill och kan på Långnäs för en mysig kväll tillsammans innan vi tar sommarlov.

Det blir fika, lek, tipspromenad och en liten dansuppvisning.
Medtag eget fika och filt att sitta på. Vi träffas vid lekparken.
 
Vid regn ställer vi in, vi mailar i så fall på morgonen.
 
Hoppas vi ses!

Extraträning på sportlovet 8-9 mars

Tisdag-onsdag 8-9 mars arrangerar vi extraträning på Sävstaås ishall i Bollnäs.
Tränare på lägret är Amanda Palmér.

Pris:
2 ispass Bollnäs KK – 100 kr/dag
Priset är subventionerat med 200 kr/dag tack vare att vi har fått återstartstöd från Svenska Konståkningsförbundet.

Tider för lägret är mellan kl 10-14. De grupper som tränar på kvällen tränar som vanligt. Schema och gruppindelning mailas till alla deltagare fredag 4 mars.

Mellan ispassen leker, vilar och äter vi medhavd matsäck.

Eventuella frågor mailas till info@bollnaskk.se. Välkommen med din anmälan.

Anmälan görs via formuläret senast 27 februari. Vid anmälan efter den 27 februari debiteras dubbel avgift, möjlighet att delta i mån av plats. Anmälan är bindande, avgiften faktureras.

Anmäl dig här!

Schema 2-9 januari

Under jullovet har vi lite ändrade tider och här kommer schema för kommande vecka.

Schema

Söndag 2 januari – Ingen träning

Måndag 3 januari
16.00 – 16.50 Gul + Orange + Grön (Isträning)
17.00 – 17.50 Röd + Blå (Isträning)
18.00 – 18.50 Rosa + Lila (Isträning)
19.00 – 19.45 Rosa + Lila + Blå + Röd (Fysträning)

Tisdag 4 januari
15.30 – 16.20 Gul + Orange (Isträning)
16.30 – 17.30 Rosa + Lila (Isträning)
17.30 – 18.15 Rosa + Lila (Egen fysträning enligt träningsschema från Amanda)
17.30 – 18.20 Röd + Blå (Isträning)
18.30 – 19.15 Röd + Blå (Fysträning)

Onsdag 5 januari
16.00 – 17.00 Röd + Blå (Isträning)
17.00 – 17.50 Rosa + Lila (Isträning)

Torsdag 6 januari
17.30 – 18.15 Gul + Orange + Grön (Fysträning)
18.30 – 19.20 Gul + Orange + Grön + Röd (Isträning)
19.00 – 19.50 Lila + Blå (Isträning)
20.00 – 20.50 Rosa (Isträning)

Fredag 7 januari
15.30 – 16.30 Blå + Lila (Isträning)
16.30 – 17.20 Rosa (Isträning)
17.30 – 18.00 Rosa (Fysträning)

Söndag 9 januari
09.00 – 09.50 Orange + Gul (Isträning)
10.00 – 10.45 Orange + Gul (Fysträning)
10.00 – 10.50 Grön (Isträning)
11.00 – 11.50 Skridskoskola (Isträning)

Efter 10 januari gäller ordinarie schema

Hälsningar Styrelsen och tränarna

Schema 27-31 december

Under jullovet har vi lite ändrade tider och här kommer schema för kommande vecka.
4-5 januari har vi också dagläger som vi hoppas att många har möjlighet att vara med på. Anmälan och info om det i denna länk

Schema

Måndag 27 december
16.00 – 16.50 Gul + Orange + Grön (Isträning)
17.00 – 17.50 Röd + Blå (Isträning)
18.00 – 18.50 Rosa + Lila (Isträning)
19.00 – 19.45 Rosa + Lila (Fysträning)

Tisdag 28 december
15.30 – 16.20 Gul + Orange + Grön (Isträning)
16.30 – 17.30 Rosa + Lila (Isträning)
17.30 – 18.20 Röd + Blå (Isträning)
18.30 – 19.15 Röd + Blå (Fysträning)

Onsdag 29 december
16.00 – 16.45 Röd + Orange (Isträning)
16.45 – 17.30 Rosa + Lila + Blå (Isträning)

Torsdag-fredag Nyårsledigt

God Jul & Gott Nytt År!

Hälsningar Styrelsen och tränarna

Schema 20-22 december

Tack till alla åkare för en fantastiskt fin show!
Under jullovet har vi lite ändrade tider och här kommer schema för kommande vecka.
4-5 januari har vi också dagläger som vi hoppas att många har möjlighet att vara med på. Anmälan och info om det i denna länk

Schema

Måndag 20 december
16.00 – 16.50 Program och test-träning (alla tävlingsåkare)
17.00 – 17.50 Röd + Blå  (Isträning)
18.00 – 18.50 Rosa + Lila  (Isträning)
19.00 – 19.45 Röd + Blå + Rosa + Lila (Fysträning)

Tisdag 21 december
15.30 – 16.20 Gul + Orange  (Isträning)
16.30 – 17.30 Rosa + Lila  (Isträning)
17.30 – 18.15 Rosa + Lila (Egen fysträning enligt träningsschema från Amanda)
17.30 – 18.20 Röd + Blå  (Isträning)
18.30 – 19.15 Röd + Blå (Fysträning)

Onsdag 22 december
16.00 – 16.45 Gul + Orange + Grön (Isträning)
16.45 – 17.30 Rosa + Lila + Röd + Blå (Isträning) Ingen fysträning

Torsdag – Söndag Julledigt!

Schema för mellandagarna kommer inom kort!

Hälsningar Styrelsen och tränarna

Schemaändring söndag 31 oktober

På grund av hockeymatcher på söndag 31 oktober är skridskoskolan flyttad till kl 9.00-9.50 denna vecka.

All träning för konståkningsgrupperna är inställd på söndag.

Vi beklagar att informationen kommer så sent.

Bollnässkäret 2021
Välkommen till ishallen och titta på konståkning i morgon lördag 30 oktober kl 9-14 när klubben arrangerar Stjärntävlingen Bollnässkäret. Många av klubbens åkare deltar.
 
Vänliga hälsningar
 
Styrelsen och Tränarna

Träningstider söndag 5 september

Vi var så ivriga att få ut kommande veckors schema så då föll tiderna bort för denna söndag:
Här är tiderna för i morgon:
 
Söndag 5 september
09.00 – 09.30 Programträning Röd + Orange
09.30 – 10.00 Programträning Rosa + Lila + Blå
10.00 – 11.00 Gul + Grön
11.00 – 11.50 Orange
12.00 – 12.45 Fys Orange