SKF Trofén 2020

Klubbens åkare Klara Myhrberg är uttagen att representera Norra Svealands Konståkningsförbund (NSK) i tävlingen SKF Trofén i Växsjö 13-15 mars, tävlingsklass Junior A. Klubbens åkare Lina Sivroth har reservplats 2 i tävlingsklassen Ungdom A15.

Lagledare är distriktets elitombud Amanda Palmér.

Tävlingen är Sveriges enda lagtävling i konståkning och kan ses som lag-SM. Sveriges 11 distriktsförbund tävlar mot varandra och som mest får varje distrikt ta ut nio åkare vardera. I år får vårt distrikt ställa upp med 8 åkare då vi saknar en deltagare i Herr eller Par klassen. Vårt distrikt består av samtliga konståkningsklubbar i Hälsingland, Gästrikland och Dalarna.

Tävlingen arrangeras i år av Växsjö Konståkningsklubb på uppdrag av Svenska Konståkningsförbundet.

Start- och resultatlista (inkl online resultat) finns på Skateswedens sida:

http://www.skatesweden.wehost.se//19-20/

Stort lycka till Klara!